Jak sladit barvy v interiéru

Jakým způsobem se vypořádat s celkovým barevným vyladěním interiéru? Jak skloubit dohromady veškeré materiály a barvy? Máme dvě možnosti. Vložit tento nelehký úkol do rukou architektovi a skrze jeho zkušenosti vytvořit prostor společnými silami nebo se pustit na dobrodružnou cestu a vytvořit barevnost interiéru sami.

V následujícím textu si přiblížíme možné cesty jak dojít k vysněnému výsledku a vyvarovat se nemilým překvapením. Nezřídka se totiž stává, že si člověk vysní červenou pohovku, ale již si neuvědomí jak bude vypadat v oranžovém obýváku pod fialkovým obrazem vedle černých dveří a na dohled od meruňkově laděné kuchyně s modrou výmalbou. Při pohledu na výsledek si pak není jist, proč pohovka nevypadá tak pěkně jako v obchodě s nábytkem.

Vzorník barev Lotoboxu.

Důležitý je celek. Jak na něj?

Pokud potřebujete sladit představy sami v sobě nebo s partnerem, je dobrým vodítkem předem připravená koláž. Ta se může skládat z obrázků stažených z internetu, vystřižených z časopisů, můžete dokreslovat pastelkami barevné plochy apod. Je důležité si s návrhem hrát a užít si ho, na výsledku je to znát.

Jiným postupem může být vcítění se do určitého uměleckého díla, nejlépe obrazu. Umělci na plátnech umí kombinovat barvy, odstíny, sytosti mistrně - i zde se dá inspirovat k výsledku pěkně laděných barev interiéru odpovídající naši osobnosti. Je dobré dílo skutečně pečlivě nastudovat, všímat si polohy barev vůči sobě i poměrné zastoupení, kompozici v obraze, jejich prolínání...

Další možností, je vytvoření počítačových vizualizací. Existuje několik programů, ve kterých se velmi rychle naučíte a můžete si modelovat interiér a vytvářet alespoň provizorní barevná 3D zobrazení a libovolně kombinovat.

Můžete zkusit vlastní kresbu. Není to tak těžké jak se na první pohled zdá - pro základní představu barev stačí i skica neumělá, třeba jen ortogonální pohledy na stěny. Pro lepší vynášení perspektivy lze interiér vyfotit, přes průhledný papír překreslit základní prostor a pak už jen vybarvovat.

Bez vzorků to prostě nejde

Máte tedy dobrou představu o tom, jak má být Váš svět barevný? Výborně, čeká Vás teď ještě spousta krásné práce. Neustále mluvíme o barvách, je nutné si však uvědomit, že se nejedná pouze o barvy. Důležitou roli hrají také materiály, jaké je nesou. Tak například kov můžeme přiznat v jeho původním vzhledu, stejně tak ho ale můžeme přebarvit na jakýkoli odstín s různým stupněm lesku. A obarvený kov bude vypadat jinak než stejně obarvené dřevo či látka o různých hrubostech, černý keramický obklad vypadá zcela jiným způsobem v matné nebo lesklé variantě apod.

V dalším kroku se tedy musíte rozeběhnout do obchodů a začít se probírat množstvím vzorníků. Svůj výtvor (koláž či obrázek) ale vezměte s sebou. Je Vaší mapou jak se v džungli barev a vzorů neztratit, jak neuhnout z cesty a neustále držet celek pohromadě. Díky němu také půjdete přesně za tím co chcete a nebudete ztrácet čas. Zdají se Vám veškeré žluté tapety naprosto nevkusné? Skvělé - změňte ji na červenou, změňte svoji koláž! Díky koláži víte s čím dalším bude ta nová v interiéru působit a co změna provede. Zkrátka máte projekt pod kontrolou.

Výběr konkrétního materiálu včetně vzorku výmalby či stěrky je nutné vidět „naživo“, vytipované vzorky si vypůjčit, hrát si s nimi, kombinovat. Žádný obrázek v katalogu nemůže zobrazit pocit z daného materiálu, vzhled detailů výrobku, hrubost a odrazivost světla. Pozor také na umělé osvětlení v obchodech. Světlo, jeho intenzita, barva, směr dopadu je alfou a omegou pro architekturu. Ideální je si vzorky vypůjčit a vyzkoušet je přímo do navrhovaného interiéru.

Tip na závěr

Při návrhu bydlení mějme na vědomí, že náš vkus, trendy, potřeby rodiny se mění častěji, než si umíme připustit. V praxi se osvědčil postup, kdy prvky stálejšího charakteru - podlaha, dveře, okna, kuchyňská linka jsou laděné do neutrálních barev. Nebojme se u nich šedé a bílé, popřípadě hnědé. Tuto stálou osnovu - podklad - pak jednoduše doplníme výmalbou či změnou potahu pohovky a ještě jednodušeji výměnou ubrusu, povlečení, polštáře, obrazu na stěně atd. Váš interiér tak může být neustále svěží a jeho obývání i úpravy Vás budou bavit. Cest, jak dosáhnout dobrého výsledku v interiéru je ale hodně, jistě si najdete i tu svoji.

 2020_jak_sladit_barvy_v_interieru_foto001

1.9.2020, zdroj: https://www.estav.cz